A nálunk költő fajokhoz az északi tájakról különleges énekesek is érkeznek telelni.
A Dévaványai-Ecsegi pusztákon a téli énekesmadár-vendégek között fenyőpintyekkel, süvöltőkkel és csonttollúakkal egyaránt találkozhatunk.
A kardoskúti Fehér-tó térségében nagyon sok a kenderike.
Minden télen láthatjuk őket, de ilyen nagy mennyiségben, mint az idén, ritkán fordulnak elő. December elején 240 példányt láttunk egy csapatban, de több, kisebb csapat is mozog a térségben.
Ezek az énekesek valószínűleg a romániai Béli-hegységből érkeztek hozzánk.
A Maros-mentén a bokrokon fent maradt bogyók, kökények, galagonya, csipkebogyó vonzza az északról érkező fenyőrigók népes csapatait.
A szintén északról érkező, színpompás süvöltők a kőrisfák terméseit fogyasztják.
Egy-egy műveletlen, gyomos tarló, vagy lábon maradt napraforgótábla nyújtotta terített asztalhoz gyűlnek a tengelicek, kenderikék, fenyőpintyek, sármányfélék.
A Kis-Sárréten a sziki magas kórós foltok, pusztai cserjések, mocsárrétek, illetve a Biharugrai-tavak kiváló élőhelyet biztosítanak az itt maradó és a téli vendég énekesmadaraink számára. A barkóscinege, a kék és a széncinege, valamint a nádi sármány inkább a nádasokban, a fenyőrigók, seregélyek, tengelicek és kenderikék a cserjesávokban találják meg számításaikat.
Az öreg erdőfoltokban és erdőszegélyekben jelen vannak állandó madárfajaink, többek közt a csuszkák, valamint a harkályok, cinegék, baglyok, illetve a téli vendégként nálunk tartózkodó madarak, mint például süvöltők vagy csízek.
(Forrás:kmnp.hu)